Bayshore Broadcasting Corporation
News Centre

News Centre


Schedule

for Thursday, February 20, 2020


Scotties Tournament of Hearts

at Moose Jaw, Saskatchewan

9 am Tie-Breakers 

Nova Scotia vs British Columbia

New Brunswick vs  Saskatchewan

The two winners advance to the Championship Round of 8
 


Ontario Senior Men's Curling Championship

at St Thomas Curling Club

2:30 pm Team Hutchinson ( Blue Water Curling Club ) vs Team Wilson ( Oakville )
7 pm Team Hutchinson ( Blue Water Curling Club ) vs Howard Rajala ( Rideau )




Bluewater Varsity Girls Curling Playoffs

at Owen Sound Blue Water Curling Club

Semifinals

Kincardine District Knights vs Walkerton Riverhawks
Sacred Heart Crusaders vs Saugeen District Royals



Bluewater Varsity Boys Curling Playoffs

at Owen Sound Blue Water Curling Club

Semifinals

Grey Highlands Lions at  Walkerton Riverhawks
Sacred Heart Crusaders at St. Mary's Mustangs 
 


OFSAA Nordic Skiing

at Huntsville



National Hockey League

Pittsburgh Penguins at Toronto Maple Leafs 7 p.m.
Montreal Canadiens at Washington Capitals 7 p.m.
Winnipeg Jets at Ottawa Senators 7:30 p.m.
Philadelphia at Columbus, 7 p.m.
San Jose at New Jersey, 7 p.m.
Arizona at St. Louis, 8 p.m.
Tampa Bay at Vegas, 10 p.m.
Florida at Los Angeles, 10:30 p.m.

 

Ontario Hockey League

London Knights at Windsor Spitfires 7:05 p.m.
Flint Firebirds at Niagara IceDogs 7 p.m.
Ottawa 67's at North Bay Battalion 7 p.m.
Hamilton Bulldogs at Peterborough Petes 7:05 p.m.
Saginaw Spirit at Barrie Colts  7:30 p.m.

The Owen Sound Attack host the Erie Otters Saturday night and Sunday afternoon



PJHL Carruthers Division Quarterfinals

Midland Flyers at Stayner Siskins
( Stayner leads the best of 7; 3-1 )
8:10 pm

Orillia Terriers at Schomberg Cougars
( Orillia leads the best of 7; 3-2 )
7:30 pm

The Alliston Hornets and Penetanguishene Kings have already advanced to the semifinals



Ontario Junior Hockey League

Buffalo Jr Sabres at Brantford 99'ers 7:30 PM

Friday, the Collingwood Colts host the Toronto Patriots & Saturday afternoon, the Colts host Stouffville



Greater Metro Junior Hockey League Playoffs

North Quarterfinals

Bradford Rattlers at New Tecumseth Civics  
( Game 1 of a best of 3 )
7:30 pm

Almaguin Spartans at Ville-Marie Pirates
( Game 1 of a best of 3 )
8 pm 


South Quarterfinals

London Lakers at North York Renegades
( Game 1 of a best of 3 )
3:45 pm

Toronto Predators at St. George Ravens
( Game 1 of a best of 3 )
7 pm



National Basketball Association

Milwaukee at Detroit, 7 p.m.
Miami at Atlanta, 7:30 p.m.
Brooklyn at Philadelphia, 8 p.m.
Charlotte at Chicago, 8 p.m.
Memphis at Sacramento, 10 p.m.
Houston at Golden State, 10:30 p.m.



ATP

at Marseille, France

8 am Denis Shapovalov vs Marin Cilic 
1 pm Felix Auger-Aliassime vs Pierre-Hugues Herbert 


at Delray Beach, USA

8 pm Milos Raonic vs Cedrik-Marcel Stebe 



PGA Puerto Rico Open

at Coco Beach Golf & Country Club



Honda LPGA Thailand

at Chonburi


Bayshore Broadcasting Corporation
© 2020 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc